Ekonomi

20. Astana görüşmelerinin ilk gün toplantısı sona erdi

Sabah erken saatlerde Astana’da bir otelde başlayan görüşmeler heyetler arasında ikili, üçlü ve dörtlü istişare toplantılarıyla gün boyu devam etti.

Türk heyeti İran, Rusya ve Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi O. Geir Pedersen başkanlığındaki heyetlerle ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Suriye ile 20’nci kez gerçekleştirilen Astana görüşmeleri kapsamında gerçekleştirilen dörtlü görüşmede ilk kez Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesine yönelik yol haritası masaya yatırıldı.

Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar’ın yaptığı heyetin Türkiye’yi temsil ettiği toplantıda, Rus heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Haji, Esad yönetimi heyetine Dışişleri Yardımcısı Başkanlık etti. Bakan Ayman Susan.

Bakan yardımcılarının da katıldığı dörtlü görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Türkiye, Rusya, İran ve Suriye Dışişleri Bakanları 10 Mayıs’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Türkiye-Suriye ilişkilerinin ilerletilmesi için bir yol haritası hazırlanmasına karar verildi. Yol haritasının hazırlanması ve sürecin kademeli olarak ilerletilmesi amacıyla ilgili kurum olarak dışişleri bakan yardımcıları, savunma ve istihbarat bakanlığının katılımıyla 4’lü bir komite kurulmasına karar verildi.

Astana Görüşmeleri

Suriye ile yarın sona erecek olan Astana görüşmelerinde Türkiye, Rusya, İran ve garantör ülkelerden heyetler ile BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in yanı sıra Ürdün, Irak ve Lübnan’dan temsilciler yer alıyor. gözlemci statüsüne sahiptir.

Suriye çevresindeki bölgesel durumdaki değişim ve sahadaki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Suriye’de terörle mücadele, rehinelerin serbest bırakılması, kayıp kişilerin aranması, güven artırıcı tedbirler, insani yardım gibi konular ele alındı. durum, ülkenin yeniden inşası ve Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşünün koşullarının oluşturulması da ele alındı. tartışılıyor.

Suriye ile 20. Astana görüşmelerinin sonucu yarın açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu