Haber

Almanya’da demiryolu ulaşımında 50 saatlik grev

Demiryolu taşımacılığının büyük değer taşıdığı Almanya’da Demiryolları ve Taşımacılık Sendikası (EVG), toplu iş görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlık sonrası ülke çapında grev kararı aldıklarını açıkladı.

Pazar akşamı saat 22:00’den Salı akşamı 24:00’e kadar ülkedeki tüm demiryolu trafiğinin 50 saatten fazla felç olması bekleniyor.

Sendika, bu kararı Alman demiryolları işletmecisi Deutsche Bahn ile müzakerelerin engellendiği gerekçesiyle aldığını açıkladı. Sendikanın baş müzakerecisi Cosima Ingenschay, “Personelin sabrı yaklaşık üç ay sonra artık tükendi” dedi. Sendika, Deutsche Bahn’ın güzelleştirilmiş bir teklifle grevi engellemek için hala zamanı olduğunu söyledi.

EVG: GÜÇLÜ EKONOMİK ETKİSİ

Başmüzakereci Ingenschay, grevde yolcuların hedef alınmadığını ancak bunun kaçınılmaz olduğunu bildiklerini söyledi. Ingenschay, demiryolu ile yük taşımacılığına atıfta bulunarak, “Ekonomik etkinin daha güçlü olması için bu kadar uzun süre grev yapmalıyız.” dedi.

Mart ayı sonunda EVG’nin Almanya’da Birleşik Hizmet İşleri Sendikası’nın (Ver.di) katılımıyla düzenlediği grev, ulaşımda ciddi aksamalara neden oldu. EVG ayrıca Nisan ayı sonunda sekiz saatlik bir uyarı grevi gerçekleştirdi.

Deutsche Bahn Yönetim Kurulu Üyesi Martin Seiler, “Bu çılgınca saldırı tamamen asılsız ve abartılı” diyerek tepki gösterdi.

Bu grev kararının etkilerinin çok büyük olacağını ve yük taşımacılığının da etkileneceğini kaydeden Seiler, grevin Avrupa yük taşımacılığını da etkileyeceğini belirterek, Avrupa’daki 10 yük koridorundan altısının Alman demiryolları tarafından işletildiğini belirtti.

SENDİKA’NIN İSTEĞİ PATRON’UN TEKLİFİYLE UYUŞMUYOR

EVG sendikası, 230.000 çalışan adına müzakereler yürütmekte ve yaklaşık 50 demiryolu ve otobüs şirketinin çalışanlarını temsil etmektedir. Sendika bu yıl maaşlarda yüzde 12’lik bir artış ya da ayda en az 650 avro talep ediyor.

Deutsche Bahn’ın teklifinde ise düşük ve orta gelirli çalışanların maaşlarına yüzde 10, yüksek gelirli çalışanların maaşlarına yüzde 8 zam ve enflasyon için ek 2 bin 850 euro öngörülüyor.

Bir sonraki toplu sözleşme müzakerelerinin iki hafta içinde devam etmesi planlandı. (DW Türkçe)

habergazipasa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu