Ekonomi

Bakan Dönmez, Karadeniz gazı için tarih verdi! Karadeniz gazı ne zaman kullanılacak?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Sahası’nda keşfedilen doğal gazın kullanımının, maliyet hesaplamaları yapıldığında ithal gaza göre daha ekonomik bir seçenek olduğunu belirtti.

Dönmez, Haber Türk kanalında katıldığı programda Sakarya Gaz Sahasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

Hedefin 4 yılda sahada maksimum üretim seviyesine ulaşmak olduğunun altını çizen Dönmez, söz konusu üretim sayesinde gaz ithalatının yüzde 30 oranında azalacağını söyledi.

Yerli gazın ithal gaza göre daha ekonomik olduğunu belirten Dönmez, şunları kaydetti:

“Şu anda yüzde 99,3’ünü ithal ettiğimiz bir üründen bahsediyoruz. Maksimum üretime ulaştığımız önümüzdeki 4 yılda 15 ila 20 milyar metreküp civarında gaz üretmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl tüketimimiz 54 milyar metreküp civarındaydı. Demek ki bu rakamlar kabaca yüzde 30 seviyesinde diyebiliriz bu hesapla yüzde 70’lere düşmüş ilk keşif yani 405 milyar metreküp gaz için yaptığımız hesap bu. Şu anda toplam rezerv 710 milyar metreküpe ulaştı.Bu durumda Türkiye’de evlerde tüketilen gazı 33 yıldır tedarik edebiliyoruz.Görüyoruz.”

Mart ayı sonunda evlere teslim edilecek.

Mart ayı sonunda evlere doğal gazın ulaştırılacağını kaydeden Dönmez, şöyle devam etti:

“Şimdi ilk etapta yıllık 3.5-4 milyar metreküp civarında bir gaz üretimi söz konusu. Bütün kuyuları bir kerede açıp üretime sokmaya kalksak en az 5 yıla ihtiyacımız var. Ancak biz 2,5 yıl gibi kısa bir sürede ilk gazı üretmek istiyoruz” diyen Demir, “Çünkü istedik, ilk etapta 10 kuyu ile başladık. Şimdi bunu ikinci fazda 40 kuyuya tamamlayacağız. İlk etapta üretilecek olan 3,5-4 milyar metreküp, evlerimizin mutfaklarındaki tüm gazı da karşılayacak. Dört yıl içinde tüm ısınma ihtiyacımızı karşılayacak.”

BOTAŞ’ın doğalgaz borçları ertelendi

Karada yaklaşık 6 bin 500, deniz bölümünde ise 2 bin 500 kişinin sahada çalıştığını kaydeden Dönmez, proje kapsamında 18 yabancı mühendise Türk vatandaşlığı verildiğini söyledi.

Rusya’nın Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) borçlarını ertelediği konusuna da değinen Dönmez, müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Erteleme olmadığını kaydeden Dönmez, “Müzakereler devam ediyor. Bunu Rusya ile çok boyutlu olarak görüşüyoruz. Türkiye’nin lehine olabilecek her türlü maliyet avantajlarını müzakere edeceğiz. Erteleme dahil birçok konuyu görüşüyoruz. Şu anda BOTAŞ’ın muhatabı Gazprom ile görüşme halindeler.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu