Ekonomi

Bernstein’da Boeing hisse fiyatı tahmini, daha düşük serbest nakit akışı projeksiyonları nedeniyle düşürüldü

Bernstein finansal analistleri Pazartesi günü yayınladıkları son raporlarında Boeing (BA) hisseleri için hedef fiyatlarını 272 dolardan 240 dolara düşürürken, hisse senedini hala güçlü bir alım olarak tavsiye ediyor.

MAX-9 modeli ve Alaska Havayolları’nın 1282 sefer sayılı uçuşuyla ilgili 5 Ocak’ta meydana gelen olayın ardından Bernstein, Boeing’in hisse değerinin şu anda üç spesifik endişenin çözülmesini bekleyen belirsiz bir durumda olduğunu belirtti.

Analistler, uçak teslimat rakamları ve şirketin öngörülen serbest nakit akışı (FCF) için tahminlerini ayarladılar. Boeing’in 2024 yılında sadece 1,6 milyar dolar ve 2026 yılında 8,5 milyar dolar serbest nakit akışı yaratacağını tahmin ediyorlar ki bu da şirketin önceki tahminleriyle uyumlu.

“Boeing’in gelecekte üretimini arttırma potansiyeline güven duyulması için iş dünyasının toparlandığına dair kanıtlara ihtiyaç var. Bu durum, Boeing ve Spirit AeroSystems arasındaki çözülmemiş sorunlar da dahil olmak üzere üretim alanında devam eden anlaşmazlıklarla bağlantılıdır” dedi.

“Havayolu şirketlerinin Boeing ile ilgili açık şikayetleri nedeniyle, bazı taşıyıcıların Boeing 737 uçaklarını veya filolarının bir bölümünü Airbus A320 ailesi uçaklarla değiştirmeyi düşünmeleri daha olası hale geliyor. Bu durum, pazar payında bir zamanlar mümkün olmadığı düşünülen uzun vadeli bir değişimle sonuçlanabilir” dedi.

Bununla birlikte analistler, Boeing’in pazardaki iki ana rakipten biri olmaya devam edeceğine inanmakla birlikte, bu konuma doğru yolculuğun artık daha fazla belirsizlikle dolu olduğunu ve şirketin nihai durumunun nispeten daha zayıf olabileceğini kabul ediyorlar.

Bu makale AI’nin yardımıyla yazılmış ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

korgunajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu