Ekonomi

Borsa haftaya yükselişle başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 60,25 puan artışla yüzde 0,72 artışla 8.385,55 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,93, holding endeksi ise yüzde 0,61 arttı. Sektör endekslerinde en çok kazanan yüzde 1,39 ile madencilik olurken, tek kaybeden ise yüzde 0,04 ile turizm oldu.

Cuma günü dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 0,15 değer kaybıyla günü 8.325,30 puanda tamamladı ancak tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Endeks aynı zamanda bugüne kadar gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 8.398,44 puana taşıdı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) küresel borsalarda faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair artan beklentiler nedeniyle haftanın temkinli bir seyirle başladığını belirterek, bu hafta yoğun makroekonomik veri gündemine ek olarak, Özellikle ABD’de enflasyon verilerinin, Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararının yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini söyledi.

Analistler, para piyasalarında fiyatlamada Fed’in Eylül ayı toplantısında politika faizini sabit tutacağının kesin olduğunu, Kasım ayı toplantısında ise Bankanın faiz artırımı olasılığının yüzde 44’e yükselerek belirsizliği artırdığına dikkat çekti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Cuma günü piyasaların kapanmasının ardından Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak doğrulamış, iki yıl sonra da görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirmişti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, görünümün “durağan”a revize edilmesinin, kısa vadeli makrofinansal istikrar risklerini azaltan ve ödemelerin istikrarı üzerindeki baskıları hafifleten daha klasik ve dengeli bir politika karışımına dönüşü yansıttığı vurgulandı. .

Bugün yurt içinde işsizlik oranı ve sanayi üretimi ile yurt dışında ise ABD’de tüketici enflasyonu beklentisinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.400 ve 8.500 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydetti. 8.300 ve 8.200 puan takviye konumunda.

haber-odunpazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu