Teknoloji

Cronus Zen PlayStation 5 Güncellemesiyle Engellendi

Sektördeki büyük yayıncılar, rekabetçi oyunlarda hilecilerle yoğun bir şekilde mücadele ediyor. Activision ve Ubisoft özellikle Ricochet ve BattlEye gibi hile karşıtı uygulamalara başvururken donanımsal önlemler de alınıyor. Mesela bunun son örneği Cronus firmasının ürettiği cihazla ilgiliydi. Cronus Zen PlayStation 5için yayınlanan son güncelleme ile engellendi.


İlginizi Çekebilir:  Until Dawn PC ve PlayStation 5’e de Gelebilir


Cronus Zen için denetleyici emülasyonu tanımlanmıştır. Oyuncular konsollarda geri tepmeyi azaltabilir, makroları ayarlayabilir ve fare ve klavye kombinasyonunu kullanabilirler ki bu da iddia edebileceğiniz gibi rekabetçi oyunlarda adil olmayan sonuçlara neden olur. Söz konusu cihazın en çok kullanıldığı oyunlar arasında Call of Duty yer alıyor. Öyle ki 500 binden fazla kullanıcının bu Cronus Zen’e sahip olduğu söyleniyor.

Cronus Zen PlayStation 5 Güncellemesinden Sonra Kullanılamıyor

Son aylarda birçok üçüncü taraf oyunu Xbox tarafından engellendi. Benzer bir saldırı şimdi de PlayStation tarafından yapılmış ve 24.01-08.60.00 güncelleme sürümü yayınlandıktan sonra ilişkinin bozulduğu ve Cronus Zen cihazının engellendiği bildirilmişti.

Son zamanlarda birçok kullanıcının rekabetçi oyunlardan engellendiği haberleriyle karşılaşsak da bu önlemlerin sektörde ne kadar etkili olduğu konusunda her zaman başlangıçta soru işareti bırakıyor. Çünkü kullanıcılar her zaman yeni sistemlerle geri dönerler.

Cronus şimdilik mevcut durumu çözmeye çalışıyor. Şirket bu dönemde kullanıcılara yeni PlayStation 5 yazılım güncellemesini indirmemeleri tavsiyesinde bulundu. Öte yandan oyun topluluğu da PlayStation’ın bu hamlesini memnuniyetle karşıladı.

haberkangal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu