Ekonomi

Eagle Materials 4. çeyrek kazanç ve gelirlerini açıkladı

DALLAS – Amerika’nın önde gelen inşaat ürünleri ve malzemeleri üreticilerinden Eagle Materials Inc. (NYSE: EXP), 31 Mart 2024 tarihinde sona eren dördüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı.

Şirket dördüncü çeyrekte 2,24 dolar hisse başına kazanç (EPS) bildirerek 2,67 dolar olan analist konsensüsünün altında kaldı. Çeyrek geliri de 476,7 milyon dolar ile beklenen 482,29 milyon doların altında kaldı.

Eagle Materials 2024 mali yılını %5’lik bir artışla 2,3 milyar dolarlık rekor yıllık gelir ve %3’lük bir artışla 477,6 milyon dolarlık net kazanç elde ederek tamamladı. Yılın düzeltilmiş hisse başına kazancı 13,61 $’a ulaşarak %9’luk bir iyileşme gösterdi. Ancak dördüncü çeyrekte bir gerileme yaşanmış, net kazançlar %23 azalarak 77,1 milyon dolara düşmüş ve seyreltilmiş hisse başına kazanç %20 azalmıştır.

Başkan ve CEO Michael Haack sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Eagle’da bir yıl daha üstün performans gösterdiğimizi duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Rekor finansal sonuçlar elde ettik ve stratejik önceliklerimizde güçlü bir ilerleme kaydettik.”

Yıllık başarıyı genişletilmiş brüt marjlara, rekor EPS’ye ve önemli hisse geri alımlarına bağladı. Dördüncü çeyrekte olumsuz hava koşulları ve artan bakım maliyetleri nedeniyle yaşanan aksaklıklara rağmen Haack, şirketin 2025 mali yılında sağlam piyasa temellerinden yararlanma konusundaki iyimserliğini koruyor.

Eagle Materials’ın Çimento, Beton ve Agregaları kapsayan Ağır Malzemeler sektörünün yıllık geliri %12 artışla 1,5 milyar dolara yükselirken, faaliyet gelirleri de %18 arttı. Sadece Çimento segmenti, artan satış hacmi ve net satış fiyatları sayesinde %14’lük bir gelir artışı ve %21’lik bir faaliyet kazancı artışı yaşamıştır. Ancak, dördüncü çeyrek sonuçları daha az olumlu olmuş, düşük organik satış hacmi ve artan işletme maliyetleri nedeniyle Çimento faaliyet kazançları %18 düşmüştür.

Alçı Duvar Levhası ve Karton’u içeren Hafif Malzemeler sektörü, mali yıl için %4’lük bir gelir düşüşüyle 941,4 milyon $’a geriledi. Sektörün işletme kazancı da, esas olarak düşük Duvar Panosu satış hacmi nedeniyle %3 oranında azaldı.

İleriye dönük olarak Eagle Materials, Ağır Malzemeler işinde çeşitli büyüme yatırımlarını duyurdu ve son beş yılda satın almalara 913 milyon dolar, organik sermaye harcamalarına 486 milyon dolar ve hisse geri alımlarına ve temettülere 1,8 milyar dolar yatırım yaparak disiplinli sermaye tahsisine bağlı kaldı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-derebucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu