Haber

Göztepe 98. yaşını kutluyor

Türk sporunun önemli kulüplerinden biri olan ve 18 branşta faaliyetlerini sürdüren Göztepe, 98. yılını kutluyor.

Kulübün kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Göztepe’li yöneticiler ve amatör sporcular, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından meydandaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Türkiye’de profesyonel liglerin başladığı 1959 yılından bu yana 19 yıl İzmir’i Süper Lig’de temsil eden Göztepe, teknik direktör Adnan Süvari döneminde önemli başarılara imza attı.

“Buldozer” Fevzi Zemzem, kaptanlar “İngiliz” Nevzat Güzelırmak, “Kestane” Gürsel Aksel, “Çarlı” Çağlayan Derebaşı, “Panter” kalecisi Ali Artuner gibi isimleri Türk futboluna kazandıran sarı-kırmızılı ekip, Türkiye’yi 1. 1968-1969 sezonu. Avrupa Güzel Şehirler Kupası’nda yarı finale yükseldi. Avrupa kupalarında bu başarıyı gösteren ilk Türk takımı İzmir temsilcisi oldu.

futbolda senin yolun SporToto 1. Lig’de devam eden Göztepe, birçok amatör branşta da faaliyetlerini sürdürüyor.

Göztepe’nin kuruluşu

Altay’ın 1925’te Aydın’da katıldığı spor müsabakasında yönetimde bulunan Ferit Bey’e söz hakkı verilmemesi sonucu dönüş yolunda trende çıkan çatışmalardan sonra Nebil, ve Altay’da futbol oynayan Vedat kardeşler Muzaffer Koral, Ferit Simsaroğlu, Necati Bey ve Nusret Bey, bir spor kulübü kurmaya karar verir.

14 Haziran 1925’te Göztepe semtinin ileri gelenleri ve gençleri vapur iskelesinin yanındaki Mez Gazinosu’nda bir araya gelerek Göztepe Futbol Takımı’nı kurdular. Yapılan ilk kongrede o dönemin Valisi olan Kazım Dirik, Göztepe’nin Onursal Başkanı seçildi.

haberozalp.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu