Haber

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 62,5 Milyon TL Yardım

İBB, depremlerle sarsılan Hatay’da 1.000 adet kesintili konut yapacak. İçme suyu, kanalizasyon ve elektrik altyapısını onaracak. İBB Meclisi’nin oybirliğiyle aldığı kararla tüm bu çalışmalar için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 62,5 milyon lira yardım yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen iki büyük depremin ardından bölgedeki yaraları sarmaya devam ediyor. AFAD’ın görevlendirmesiyle Hatay’da ilk günden bu yana arama kurtarma, gıda, barınma, temizlik, tıbbi yardım ve enkaz kaldırma gibi hizmetleri yürüten İBB, kentin kalkınması, kesintili barınma için kolları sıvadı. ve altyapı ihtiyaçları.

İBB Meclisi’nin oy birliği ile aldığı kararla, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini sürdürmesi hedefiyle; Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne kentte 1.000 adet kesikli konut yapılması, içme suyu, kanalizasyon ve elektrik altyapısının onarımı için 62,5 milyon lira yardım yapılacak.

Bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanları için 1.000 adet geçici konut yapılacak. Ek olarak; İçme suyu depolama, bakım ve onarımı için 30 milyon lira, içme suyu şebekelerinin onarımında kullanılacak malzemelerin temini için 7,5 milyon lira, kanalizasyon şebekelerinin tamirinde kullanılacak malzemelerin temini için 10 milyon lira, 15 elektrik tesislerinin bakım ve onarımında kullanılacak malzemelerin temini için milyon lira. lira verilecektir.

Kurul kararında, büyük tahribata yol açan deprem felaketi sonrası Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin mekânsal tesislerinin heba olduğu ve işçilerin büyük çoğunluğunun sosyal ve fiziki olarak planlama çalışmalarında yer alamaz hale geldiğine dikkat çekildi. İl genelinde atık su arıtma tesisleri, içme suyu iletim sınırları, kanalizasyon şebeke sistemleri, içme suyu şebekeleri ve depoları ile bu sistemleri işleten elektrik tesislerinin de hasar görerek hizmet veremez hale geldiği vurgulandı.

YARALAR ÖZEL OLARAK İYİLEŞTİRİLMİŞTİR

İBB Meclisi ikinci bir kararla; Depremden zarar gören bölge halkının mağduriyetinin hafifletilmesi, insan yaşamının ve sağlığının korunması amacıyla ilk günden bu yana aralıksız sürdürülen takviye ve yardımların devam etmesi istendi.

Kararla; Barınma, iaşe, altyapı, sağlık, giyecek vb. zorunlu yardımların afetzedelere gerektiği şekilde ulaştırılmasına devam edilecektir. Afet bölgesindeki yardım ve destek faaliyetlerinde görev alan işçinin devamlılığı dönüşümlü olarak sağlanacaktır.

832 TIR İNSANİ YARDIM ULAŞTIRILDI

İBB, deprem bölgesinde bugüne kadar 7 bin 520 işçi ve bin 551 iş makinesi ve servis aracı görevlendirdi. 584 gönüllü ile birlikte 8.104 işçi de sahada görev aldı. Bölgede halen 517 işçi ve 354 iş makinesi aktif olarak çalışıyor. 561 kişi enkaz altından İBB ekiplerince sağ olarak kurtarıldı.

Bölgeye 615’i insani yardım tırı olmak üzere 656 yardım aracı ve 97 konteyner gönderildi. 124 tır Pet Water Hamidiye suyu ve 52 tır (4,7 milyon adet 50 gr Akdeniz ekmeği), 515 bin altın çörek, 74 bin bebe bisküvisi ve 4 bin glutensiz ekmek dağıtıldı. Toplamda 8.766 adet çadır dağıtıldı veya kuruldu. Toplam 714 bin kişiye yemek hizmeti verilirken, 96 bin kişiye portatif büfe hizmeti verildi. Antakya ve İskenderun’da 13 bin kişiye 3 öğün yemek üretilip 5 noktadan dağıtılıyor.

Dahası; 226 üniteden oluşacak 1.150 kişilik kesintili yaşam alanının üretimine 14 Mart’ta Antakya’da başlandı. Bunların üretimi 3,5 ayda tamamlanacak. Samandağ’da 78 üniteden oluşacak 400 kişilik kesintili yaşam alanının üretimine 21 Mart’ta başlandı ve yine 3,5 ayda tamamlanacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

huyukajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu