Haber

Hataylılar deprem korkusuyla şehri terk ediyor

Hatay’da 6 Şubat 2023’te meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler binlerce insanı hayatını kaybetti ve evsiz bıraktı.

Yaralarını sarmaya çalışan depremzedeler, 15 gün sonra bu kez merkez üssü Defne ve Samandağ olan iki deprem daha yaşadı.

Büyük korku ve paniğin yaşandığı kentte, hasar gören bazı binalar yıkıldı.

Son sarsıntıda 6 kişi hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi de yaralandı.

Depremlerde art arda evleri hasar gören ya da yıkılan Hataylılar, şehirlerarası otobüs terminaline akın ederek kurtarabildikleri eşyalarla yıkılan şehri birer birer terk ediyor.

“Hiçbir şeyimiz kalmadı”

40 yıldır Hatay’da yaşadığını belirten Ümit Özalp, şunları söyledi:

Hatay, Antakya’da doğup büyüdüm. Büyük bir deprem meydana geldi. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Evimiz, vatanımız, çocuğumuz. İşimizi kaybettik. Şu an durumumuz içler acısı. Herkes otobüslerle şehrini veya memleketini değiştirmeye çalışıyor. Bu depreme 7.7 diyorlar, ben buna hiç inanmıyorum. Bu deprem 12’nin üzerinde. Çünkü taşın üzerinde taş kalmadı.

“Günde en az 2 bin yolcu taşıyoruz”

Otobüs firmasında çalışan Kenan Çağlar da şu ifadeleri kullandı:

Genelde yolcularımız Antalya, Mersin, İstanbul’a gidiyor. Burada kalacak yer yok, yatacak yer yok. Herkes dezavantajlı durumda. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Arabalar her saat başı kalkıyor. Şu anda meşgul. Bazıları evlerinin nasıl olduğunu görmek için geri geliyor. Her araba dolu. Günde en az 2.000 yolcu taşıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu