Teknoloji

İmzalar atıldı… ATMACA’nın ilk yurt dışı müşterisi kesin oldu!

Janes’in konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre; Endonezya, yerel savunma şirketi PT Republik Defensindo aracılığıyla, ATMACA Gemisavar Füzelerinin ilk partisinin Türkiye’den temini için sözleşme imzaladı.

Toplam 45 adet füze ile bunların fırlatma üniteleri ve kullanıcı terminallerinin tedarikini kapsayan bu sözleşme, Endonezya Donanması’nın, Roketsan tarafından üretilen ATMACA füzesinin ilk ihracat müşterisi olmasının önünü açıyor.

ATMACA GEMİ SAVAŞI FÜZESİ

ATMACA Güdümlü Mermi G/M Projesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının gemisavar füze ihtiyacının yerli ve milli kaynaklarla karşılanması amacıyla 2009 yılında başlatıldı.

Bu kapsamda, Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen 250+ kilometre menzilli Aktif Radar Arayıcı Başlıklı (AR) ATMACA Gemisavar Füzesi, ilk kez 2015 yılında MİLGEM TCG KINALIADA (F-514) Korvetinden ateşlendi. Kapsamlı test faaliyetlerinin ardından Kasım 2019.

ATMACA, bu atış testi sırasında deniz yüzeyindeki sabit bir hedefi başarıyla vurdu.

18 Haziran 2021’de gerçekleştirilen bir diğer testte ise ATMACA Füzesi, KINALIADA Korvetinden tekrar ateşlenerek ilk kez gerçek bir gemi hedefini vurdu. Hedef gemi ATMACA Füzesi tarafından vurulduktan sonra battı.

Füze, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girdi.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİCİSİ

haberbagcilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu