Haber

İran’da eski Cumhurbaşkanı Ruhani’nin seçimlere katılması engellendi

İran’da eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin adaylığı veto edildi.

Adayların seçimlere katılacak niteliklerini denetleyen Anayasayı Koruyucular Konseyi, Meclis’in görevden alma ve liderini seçme yetkisine sahip Uzmanlar Meclisi seçimi için adaylığını açıklayan Ruhani’nin başvurusunu reddetti. ülke.

Ruhani’nin ofisinin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Uzmanlar Meclisi seçimlerine adaylığını açıklayan eski Cumhurbaşkanı’na seçimlere katılma izni verilmedi.

Açıklamada, “Koruyucular Konseyi’nden bir yetkiliye göre, bu konseyin avukatları Hasan Ruhani’nin Uzmanlar Meclisi’nin altıncı dönemi seçimlerinde aday olmaya uygunluğunu doğrulamadı” denildi.

Eski Cumhurbaşkanı Manevi, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, kendisinin ve diğer binlerce milletvekili adayının “siyasi nedenlerle” seçimlerden men edildiğini belirtti.

Konseyi, Uzmanlar Meclisi seçimlerinde aday olmasının yasaklanmasının gerekçelerini kamuoyuyla paylaşmaya davet eden Manevi, “totaliter azınlık” olarak tanımladığı kendisini engelleyen yetkilileri “anayasaya aykırı davranmakla” suçladı.

“İktidardaki azınlık resmi ve açık bir şekilde halkın seçimlere katılımını azaltmak istiyor.” Manevi, sözleriyle halkı oy kullanmaya çağırarak, “Yasaklanmış olsam da yine de oy vererek seçimlere katılmam gerektiğine inanıyorum.”

İran’da mart ayında yapılacak genel seçimlere katılmak isteyen adayları devletin değerlerine bağlılıkları açısından değerlendiren Anayasayı Koruyucular Konseyi, bugüne kadar pek çok reformcu adayı veto etti.

Ülkedeki reformcular, adaylarının adaylıklarının Konsey tarafından reddedilmesine tepki göstererek, 1 Mart’ta yapılacak genel seçimlere katılmayacaklarını açıkladı. (HABER MERKEZİ)

onikisubat-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu