Haber

İzmir ekipleri Osmaniye’de kapı kapı dolaşıp yardım dağıtıyor “Vatandaş bizi kucakladı”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin genel ahengini üstlendiği Osmaniye’de çalışmalar 22 gündür aralıksız devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri çadırkentte tüm ihtiyaçları karşılarken, kentte de kapı kapı dolaşarak talep edilen insani yardım malzemelerini ulaştırıyor. Afete Uyum Merkezi Sorumlusu Yusuf İşbitirici, “Vatandaş bizi burada sahiplendi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Osmaniye’de “gölge belediyecilik” amacıyla kurduğu, genel afet uyumunun İzmir tarafından üstlenildiği ve sorumluluğunu Büyükşehir iştiraki İZBETON’un üstlendiği Afet Uyum Merkezi’ndeki çalışmalar , kesintisiz devam edin. Gece gündüz çalışan gruplar, çadır alanında günde en az üç kez salgına karşı ilaçlama yapıyor ve günde üç öğün yemek yiyorlar. Bir yandan da kapı kapı dolaşarak kentte yaşayan insanlara gelen ihtiyaçları ulaştırıyor.

“İzmir başka derler”
Bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi veren İZBETON temsilcisi Yusuf İşbitirici, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak depremin ilk anından beri buradayız. Toplamda 6.000 kişiye kadar yemek dağıtabiliyoruz. Depremzedelerin taleplerini topluyoruz. Kendimiz kapı kapı dolaşıyoruz. Günlük 4 grubu sahaya getiriyoruz, ihtiyaçları tespit ediyorlar. Şu anda bölgenin en büyük ihtiyacı çadır. Anlaşılan Osmaniye’de büyük bir yıkım olmadı ama bir hafta önce bir deprem daha oldu. O depremden sonra artık insanlar konuta giremez hale geldi. Giremediği için çadır ihtiyacı daha da arttı. Şu anda çadır tedarik etmeye çalışıyoruz” dedi. Yusuf İşbitirici, Osmaniyelilerin kendilerine sahip çıktığını belirterek, “Bölgede çadırlarda kalan insanlar da buraya geliyor. İzmir’in farklı olduğunu söylüyorlar” dedi.

Osmaniye’de deprem sonrası neler yaşandı?

Afetin ilk gününden itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 105 personeli Osmaniye’de göreve başladı. Çadır alanına ek olarak ofis ve servis alanı olarak kullanılmak üzere 5 adet konteyner kuruldu. Bölgeye 1 adet portatif barınak aracı, 1 adet portatif mutfak, 3 adet portatif tuvalet ve 20 adet iş makinesi teslim edildi. Bölgedeki depremzedelere sunulmak üzere 200 adet konteynerin üretimi devam ediyor. Bölgeye 19 tır yardım malzemesi ulaştırıldı. 10 muhtara yardım paketi ulaştırıldı. Tarım Hizmetleri Müdürlüğü, köy ve ziraat odalarını ziyaret etti. Çiftçilere yaklaşık 50 ton yem dağıtıldı. Bölgedeki iki kooperatifin üretime devam etmesi için fizibilite çalışmaları yapıldı. Vatandaşların taleplerinin toplanması ve bildirilmesi süreci devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu