Haber

Jeff Flake: Türkiye ile güçlü bir ilişki ABD’nin çıkarınadır

ABD Büyükelçisi Jeff Flake, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerini değerlendirdi.

Flake, Türkiye ile her konuda aynı fikirde olmadıklarını ancak söz konusu ülkenin ABD’nin “vazgeçilmez müttefiki” olduğunu vurguladı.

Desertet Haberleri için “Türkiye ile güçlü bir ilişki Amerika’nın çıkarınadır.”başlıklı bir yazı yazan Flake, Kongre’nin geçen hafta Türkiye’nin F-16 alımını onaylama kararını hatırlattı.

Ankara’nın oynadığı rollere vurgu yaptı

Türkiye’nin F-16 filosunun NATO’nun gücü açısından kritik öneme sahip olduğunun altını çizen Flake, Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin makalesinde şunları söyledi:

Savaşın küresel gıda güvenliğini tehlikeye atması üzerine Türk diplomatlar, yaklaşık 33 milyon ton tahılın 40’tan fazla ülkeye güvenli geçişini sağlayan Karadeniz Tahıl Girişimi’ni müzakere etti.

Karadeniz’in güçlerinden biri olan Türkiye, deniz yollarının açık ve güvenli tutulmasına yardımcı olarak, mayınların tahıl ve diğer temel malların taşınması üzerindeki etkisini en aza indirdi.

“Türkiye’nin kendine has yetenekleri var”

Dünyanın birçok yerinde nüfuzunu, tarihi bağlarını ve ekonomik gücünü kullanma konusunda Türkiye’ye güvendiklerini belirten Amerikan Büyükelçisi, şöyle devam etti:

Çünkü Türkiye, rakiplerimizle bizim yapamadığımız yol ve yerlerde diyalog kurma becerisinde benzersizdir.

Mesela Türkiye Gazze’deki çatışmanın çözümünde rol oynayacak konumda. ABD gibi Türkiye de kalıcı barışa giden en iyi yol olarak Filistin devletinin kurulmasını desteklemektedir.

Borç tuzağı olmadan yüksek kaliteli altyapı arayan ülkeler için Sahra altı Afrika ve Orta Asya’da Çin Halk Cumhuriyeti’ne uygun bir alternatif olduğu kanıtlandı.

Savunma sektörü dönüşüyor

Flake, ABD-Türkiye ilişkilerinin gelişmesinin öneminden bahsettiği yazısında şu ifadeleri kullandı:

23 milyar dolarlık F-16 mutabakatına ek olarak, Türkiye’nin insansız hava araçlarından ileri teknoloji bileşenlere ve top mermilerine kadar devam eden savunma sektörü dönüşümü, ABD savunma tedarik zincirinin ayrılmaz bir parçası ve NATO ittifakımızın gücünün ayrılmaz bir parçası.

Kritik mühimmat stoklarımızı artırmak için Türk savunma sanayisiyle ortaklık yapıyoruz. Teksas’ta Savunma Bakanlığı, bir Türk savunma şirketinden satın alınan üç mühimmat hattı inşa ediyor.

Jeff Flake, ABD-Türkiye savunma ortaklığı sayesinde önümüzdeki yıl ABD’de üretilen 155 mm’lik mermilerin yüzde 30’unun Teksas’taki fabrikalardan gelmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

Boeing filo mesajı

Konuyu ticari havacılığa getiren Flake, Türk Hava Yolları’nın ABD’de yeni hatlar açmaya devam ederken Boeing filosunu da büyük ölçüde genişletmesini “sabırsızlıkla” beklediklerini kaydetti.

Anlaşmazlıklara da değindi

Türkiye ve Türkiye’nin “kesinlikle” anlaşamadığı konuların bulunduğunu belirten Flake, bu duruma şöyle bir örnek verdi:

DEAŞ’a karşı yaklaşımlarımız her zaman uyumlu olmuyor ama Türkiye DEAŞ karşıtı koalisyonun önemli bir parçası.

Boşlukları gidermek için bu ve diğer zor konular üzerinde işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.

Türkiye vazgeçilmez bir müttefik: Doğru olanı yaptılar

pul, “Eylül 2021’de Türkiye’nin vazgeçilmez bir müttefik olduğunu söyledim.”ekledi.

F-16’ların Türkiye’ye satışını onaylayan Kongre üyelerine değinen Flake, şunları söyledi: “Bu önemli ilişkiyi yeniden alevlendirme fırsatını yarattılar. Doğru olanı yaptılar.”İfadelerini kullandı.

bahce-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu