Haber

Kadınlar Bitlis’te Köy Yaşam Merkezlerinde sosyalleşiyor

Bitlis ve ilçelerinde kurulan 37 Köy Yaşam Merkezi’nde kadınlara dikiş, nakış ve giyim kurslarında eğitim veriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı projesi kapsamında il merkezinde ve ilçelere bağlı köylerde bulunan eski okullar onarılarak Köy Yaşam Merkezi haline getiriliyor.

Bugüne kadar tamamlanan 37 merkezde açılan kurslara katılan kadınlar hem el becerilerini geliştiriyor hem de sosyalleşme fırsatı buluyor.

Küçükçekmece köyündeki merkezi ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, açılan yaşam merkezlerinin köyde yaşayan kadınlar için değerli olduğunu söyledi.

Dikiş, nakış ve giyim kurslarına gelen kadınların hem meslek edindiklerini hem de aile bütçelerine katkı sağladıklarını belirten Korkmaz, şöyle konuştu:

“Burada hem ilkokul hem de ortaokulumuz var. Anaokulu dahil 127 öğrencimiz var. Eski okulumuzu onararak Köy Yaşam Merkezi haline getirdik. İlk etapta kadınlara yönelik 2 kurs açtık ve 27 kursiyerimiz katıldı. Aynı zamanda zaman, arıcılık, meyvecilik, erkekler için hayvancılık ve bu alanlarda ihtiyaç duyulan kurslar Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla açılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu