Sağlık

Koç Üniversitesi Hastanesi Demiyelinizan Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları Merkezi’nde Multidisipliner Yaklaşım Ön Plana Çıkıyor

Koç Üniversitesi Hastanesi Demiyelinizan Merkez Sınır Sistemi Hastalıkları Merkezi’nde nöroloji, radyoloji, psikiyatri, romatoloji, göz ve fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi birçok birimin entegre çalışması ile tanı ve tedavi süreçleri multidisipliner bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Merkezin koordinatörü, dünya çapında bu hastalıklar için kurulmuş uluslararası vakıflar tarafından tanınan ve bu vakıfların bilimsel kurullarında aktif görev alan.

prof. Dr. Ayşe Altıntaş sorumludur.

Koç Üniversitesi Hastanesi, genç erişkinlerde kronik hastalıklara neden olan ve onları özel gereksinimli bireyler haline getirebilen demiyelinizan merkezi sınır sistemi hastalıklarının tedavisine merkez çatısı altında devam ediyor. İmmün sistemdeki uygunsuz reaksiyonlar, genetik ve çevresel faktörlerin olası etkileri sonucu ortaya çıkabilen demiyelinizan hastalıklar multidisipliner bir yaklaşımla hastanede teşhis ve tedavi edilmektedir.

Koç Üniversitesi Hastanesi Demiyelinizan Merkezi Sınır Sistemi Hastalıkları Merkezi’nde nöroloji, radyoloji, psikiyatri, romatoloji, göz hastalıkları ve fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi birçok birim entegre bir çalışma yürütür, hastayı detaylı muayene eder ve kişiye uygun tedavi modelini belirler. Klinik olarak kompanze edilen hastalar da dilerlerse hastalıkları ile ilgili araştırma süreçlerine dahil edilebilirler. Koç Üniversitesi Hastanesi Demiyelinizan Merkezi Sınır Sistemi Hastalıkları Merkezi, klinik ve laboratuvar araştırmaları arasında köprü görevi görecek, disiplinler arası bilgi ve veri paylaşımını sağlayacak yapıda konumlandırılmıştır. Merkezi sınır sisteminin nadir görülen demiyelinizan otoimmün hastalıkları konusunda çalışan uluslararası kuruluşlar (Guthy Jackson Foundation, Sumaira Foundation ve Siegel Nadir Nöroimmun Hastalıklar Derneği) tarafından tanınan Prof. Dr. Ayşe Altıntaş yönetmendir.

Demiyelinizan Merkezi Sınır Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Santral sınır sistemindeki miyelin kılıfın hasar gördüğü ve immun sistemin değerli rol oynadığı hastalıklar “Demiyelinizan Santral Sinir Sistemi Hastalıkları” olarak tanımlanmaktadır. Bunlar; Multipl Skleroz (MS), nöromiyelit optika spektrum hastalıkları, miyelin oligodendrosit glikoprotein (MOG) ile ilgili hastalıklar, akut yayılmış ensefalomiyelit, izole optik nörit ve izole transvers miyelit.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habercerkes.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu