Haber

Kolombiya yüzlerce çeşit kuşa ev sahipliği yapıyor

Kolombiya, coğrafik pozisyonu ve iklim kurallarının uygunluğu nedeniyle yüzlerce çeşit kuşa konut sahipliği yapıyor. Humboldt Enstitüsü uzmanları, iki okyanusla çevrili Kolombiya’nın ekosisteminin farklı yaşam biçimlerine uygun olduğunu ve dünya kuş türlerinin yüzde 20’sinin Kolombiya topraklarında bulunduğunu belirtti. Bu kuşların yüzde 14’ünün ABD’den yiyecek bulma, barınma ve üreme emeliyle Kolombiya’ya göç ettiklerini ifade eden uzmanlar, Antioquia bölgesinin her yıl binlerce kuş gözlemcisinin akınına uğradığını söyledi. Bölgenin başkenti Medellin’deki Cerro el Volador’da her yıl düzenlenen kuş festivali, dünyanın dört bir yanından gelen kuş gözlemci ve meraklılarına Kolombiya’nın endemik cinsleriyle tanışma fırsatı verirken mahallî rehberler öncülüğünde düzenlenen söyleşilerle de şenliğin bilimsel temellere oturtulması amaçlanıyor.

Kuş Şenliği Yöneticisi Carlos Iván Restrepo:

“Ulusal ve uluslararası birçok ziyaretçiyi bir araya getiren şehir etkinliği olan Medellin Kuş Festivali’nin direktörüyüm. Kolombiya, dünyada en çok kuş türüne sahip ülke. Ülkemizde 1941 çeşit kuş bulunuyor ve bununla gurur duyuyoruz. Medellin, sadece çiçekleriyle değil kuşlarıyla da “ebedi bahar şehri” olarak adlandırılır. Medellin’deki Aburrá Vadisi’ne her yıl 509 kuş türü gelir. Bütün herkesi bu güzelliklerden faydalanmak için şehrimize davet ediyoruz.”

Kuş müşahede rehberi Ramon Ruiz:

“Bazı kuşları çağırmak için cep telefonunda o cinsin sesini bularak hoparlör vasıtasıyla cıvıltıyı kuşlara dinletiyoruz ve sese reaksiyon veren türdeşlerin takip alanımıza girdiğini görüyoruz. Kuş meraklıları, ellerindeki dürbünlerle etrafı inceliyor. Katalog ve tabletler üzerinden gösterdiğimiz kuş çeşitlerini, ağaç kısımlarında beslenirken kendi gözleriyle görme fırsatı yakalıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu