Haber

Kuzey Kore, ‘taktik nükleer silahların kanıtı’ olduğunu iddia ettiği fotoğrafları yayınladı

Kuzey Kore medyası, “taktik nükleer silahların kanıtı” olduğunu iddia ettiği fotoğraflar yayınladı. Pyongyang yönetimi, kısa menzilli füzelerine takılabilen küçük nükleer savaş başlıklarına sahip silahlarla Güney Kore’yi vurabilecek kapasiteye ulaştığını uzun süredir iddia ediyordu.

Kuzey Kore söz konusu silahlardan birini test edene kadar iddiasının doğru olup olmadığını kanıtlamak mümkün değil.

Pyongyang yönetimi geçtiğimiz günlerde Güney Kore’ye bir nükleer saldırı simülasyonu yaptı ve “radyoaktif bir tsunami yaratabilecek” insansız bir su altı aracını test ettiğini duyurdu.

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin olası bir saldırısını nasıl savunacaklarına ilişkin tatbikatlar yürütüyor.

Kuzey Kore, iki ülkeyi yıllar boyunca büyük askeri tatbikatlar için silah testleri ile cezalandırdığını söyledi.

Kısa, orta ve uzun menzilli füze denemelerinin ardından Pyongyang yönetimi, teorik olarak ABD anakarasındaki herhangi bir noktaya ulaşabilecek kıtalararası balistik füzeleri de denedi.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden analist Ellen Kim BBC’ye, “Kuzey Kore’nin denizaltılardan füze fırlatabileceğini veya su altına füze gönderebileceğini daha önce bilmiyorduk. Ülkenin silahlarını izlemek ve engellemek çok daha zor hale geliyor” dedi.

Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Asan Enstitüsü’nden silah uzmanı Yang Uk, denizaltılardan gönderilen seyir füzelerinin ateşlenmeden önce tespit edilmesinin zor olduğunu söylüyor.

BBC Seul Muhabiri Jean Mackenzie’ye göre, Kim Jong Un her zaman ABD’nin önce ülkesine saldıracağından ve Kuzey Kore’nin silahlarını kullanmaya fırsat bulamadan etkisiz hale getireceğinden korkuyordu. Silah testleriyle vermek istediği mesaj, artık Kuzey Kore’nin karşı saldırıya geçebileceğini, hatta ilk saldırıyı başlatabileceğini göstermekti.

Mackenzie, “Su altında veya yer altında gizlenmiş bir silahı imha etmek zor,” diyor.

“Başka bir deyişle Kim, ‘Bize saldırmayı aklından bile geçirme’ diyor”.

haberedremit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu