Ekonomi

Londra hisse senetleri metal madencileri öncülüğünde yükselirken, Birleşik Krallık oylaması öncesinde temkinli

Londra borsası, yatırımcıların ABD’nin faiz oranlarını düşürme ihtimaline olumlu tepki vermesiyle metal madencilerinin kayda değer performansıyla bugün bir toparlanma yaşadı. FTSE 100 endeksi TSİ 08:00 itibariyle %0,4 yükselerek son iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Benzer şekilde, orta ölçekli FTSE 250 endeksi de %0,4’lük bir artış yaşadı.

Piyasadaki yükselişte, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Salı günü yaptığı ve ülkenin “dezenflasyonist bir yolda” olduğunu belirten yorumları etkili oldu. Powell, faiz indirimlerini değerlendirmeden önce daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu vurgulayarak Fed’in yakın gelecekte faiz oranlarını düşürebileceği beklentilerini ateşledi.

Endüstriyel metal madencileri, bakır fiyatlarındaki artışa paralel olarak %1,8’lik bir yükselişle kazançların ön saflarında yer aldı. Çoğu sektör pozitif hareket gösterirken, yatırım bankacılığı ve aracılık hisseleri %0,5 oranında düştü.

Yatırımcılar şimdi dikkatlerini İngiltere’de Perşembe günü yapılması planlanan parlamento seçimlerine çeviriyor. Mevcut kamuoyu yoklamaları Muhafazakâr Parti’nin 14 yıllık görev süresinin ardından iktidarı kaybedebileceğini gösteriyor. Janus Henderson Investors, İşçi Partisi’nin çoğunluğu elde etmesinin olası etkilerine ilişkin yorumunda, İşçi Partisi’nin önerdiği değişikliklerin istikrarı destekleyici olarak görülmesi nedeniyle piyasaların önemli bir tepki göstermediğini öne sürdü.

Van Hien’e göre İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranı kararları da anketlerden etkilenmeyecek. Ayrıca, piyasa katılımcıları Cuma günü açıklanacak olan ve Federal Rezerv’in para politikası yönü hakkında daha fazla fikir vermesi beklenen ABD tarım dışı istihdam verilerini bekliyor.

Bireysel hisse senetleri alanında, NASDAQ:JD’de listelenen JD Sports, Barclays’in notunu “Eşit ağırlık “tan “Düşük ağırlık “a kaydırmasının ardından %3,7’lik bir düşüş yaşadı. Ayrıca, Topps Tiles, mali yılın ikinci yarısında da devam eden ev onarımı ve satış segmentlerindeki zorlu koşullar nedeniyle %4,2’lik bir düşüş yaşadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-celebi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu