Ekonomi

NASA ve Boeing, ilk mürettebatlı uçuş testini tekrar erteledi

HANDE BERKTAN

Boeing ve NASA, Starliner kapsülünün ilk insanlı uçuş testinin yeniden ertelendiğini duyurdu. Nisan ayında yapılması planlanan uçuş, önce Mayıs ayına ertelendi. Boeing mühendislerinin bulduğu teknik sorunlar nedeniyle uçuş ikinci kez ertelendi.

Boeing’in Ticari Gruptan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Nappi, yetkililerin yeni bir fırlatma tarihi vermemesine rağmen, önümüzdeki haftayı kapsülün uçuş için güvenilir olmasını sağlayacak bir plan bulmakla geçireceklerini söyledi.

Boeing mühendisleri, Starliner ile ilgili paraşüt sistemleri ve uzay aracının kablo demetlerini çevreleyen kayışlarla ilgili sorunlar nedeniyle uçuşu erteledi. Mühendisler, paraşütlerin yük limitleriyle ilgili bilgilerin yanlış kaydedildiğini söylediler ve bu da mühendislerin paraşütün belirli bölümlerinin daha önce tanımlanandan daha düşük bir arıza yükü limitine sahip olduğunu keşfetmelerine yol açtı.

Sorunların ancak daha detaylı bir inceleme sırasında netleşeceğini anlatan Nappi, “Uçuş mümkün bence ama önümüzdeki günlerde ne yapmamız gerektiğini anlayana kadar kesinlikle herhangi bir tarih veya zaman dilimi taahhüdü vermek istemiyorum.” .”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu