Haber

Nesli tükenmekte olan gibon çiftinin yavrusu dünyaya geldi

KOCAELİ’nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda Türkiye’deki tek gibon maymunu çiftinin ilk yavrusu dünyaya geldi. Nesli kritik seviyede tükenme tehlikesi altındaki türlerden gibon maymunları özel hazırlanan barınakta bulunurken, anne, bir an olsun yavrusunu kucağından bırakmıyor.

Darıca’daki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda yaşamlarını sürdüren Türkiye’deki tek gibon maymunu çifti olan ‘Josita’ ve Kamari’nin birinci yavrusu, yaklaşık 2 ay evvel dünyaya geldi. Jenerasyonu kritik düzeyde tükenme tehlikesi altındaki tiplerden olan gibon maymununun dünyaya gelişi hayvanat bahçesinde sevinçle karşılandı. Yavru, anne ve babasıyla birlikte kendileri için özel hazırlanan barınakta ömrünü sürdürüyor. Anne gibon ‘Josita’ kendisi için belirlenen listeye nazaran besleniyor. Yavru gibon ise şimdilik yalnızca annesi tarafından besleniyor. Tabiatı gereği annesinin kucağından inmeyen gibonun bu nedenle şimdi cinsiyeti öğrenilemedi. Bütün gün bir arada gezen anne ve yavrusu ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yavru gibonun, bu cinsin devamı için son derece değerli olduğunu anlatan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Park Eğitim Pazarlama Müdürü Tuğçe Özgür, şöyle konuştu: “Yaklaşık 6 yıldır çift olarak parkımızda bulunuyorlar. Bakıcılarımız büyük bir özveriyle bakımlarını yapıyorlar ve bu yıl birinci kez yeni bir yavruları oldu. Aslında bu yavru şu an hepimiz için, tüm dünya için kıymetli bir yavru. Zira jenerasyonu kritik düzeyde tükenme tehlikesi altında. Yeni bir yavrunun olması çok büyük bir sevgiyle ve sevinçle karşılandı. Yavrumuz şu anda yaklaşık 2 aylık. Bütün gün annesinin kucağında. Ona sarılarak, onu emerek beslendiği için şimdi cinsiyetini göremiyoruz. Zati bu canlıların hepsi sarı renkli doğuyor, 2 yıl sonra siyaha dönüyorlar. Erkek gibonlar siyah renkte kalırken, yavru şayet dişiyse 2 yaşından sonra tekrar sarı rengine dönüyor. Şu anda bu canlılar aslında büsbütün otçul beslenen canlılar, şimdi katı besine geçmedi. Annesi meyve, zerzevat, haşlanmış yumurta üzere protein kaynaklı besleniyor. Yavru ise bütün gün annesini emiyor.”‘HEP BERABER KARAR VERİP BİR İSİM SEÇECEĞİZ’

Cinsiyetinin henüz öğrenilmemesi nedeniyle yavruya henüz isim konulamadığını söyleyen Tuğçe Özgür, “Ana vatanı olan Güneydoğu Asya’ya özgü bir isim araştırılıyor. Ana vatanına özgü bir isim koymak istiyoruz o nedenle henüz karar veremedik. Bakıcılarımızla beraber karar verip güzel bir isim seçeceğiz. Türkiye’de bu hayvanlar bir tek Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde bulunuyor ve birinci kez ülkemizde yeni bir yavrumuz dünyaya geldi” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu