Ekonomi

Özel okullarda yıllık maliyet 1 milyon TL’yi aştı

Investing.com – Özel okullarda artan maliyetler velileri zorluyor. Yıllık ücretlerin yanı sıra servis, kırtasiye ve yemek gibi ek hizmetlerin de dahil edilmesiyle birlikte bazı özel okullarda yıllık maliyet 1 milyon lirayı geçti. Bu yüksek maliyetler, devlet okullarına olan talebin artmasına neden oldu.

Ekonomi eğitim sektörünü baştan aşağı değiştiriyor

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, ister devlet ister özel okul olsun, aileler çocukları için en iyi okulu aramaya devam ediyor. Ancak özel okullardaki dikkat çeken fiyat artışları, tercih süreçlerini de etkiliyor.

NTV’nin haberine göre önceki yıllarla kıyaslandığında, özel okullara giden öğrenci sayısında azalma, devlet okullarına olan talepte ise artış gözleniyor.

Eğitim uzmanı Gültekin: “Herkes Haklı”

Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin, okulların yıl içindeki giderleri ve masraflarındaki artış nedeniyle yüzde 300’e yakın zam talep ettiklerini belirtti. Gültekin, bu zamların öğretmen maaşlarına yansımadığını ve bunun büyük bir sorun olduğunu ifade etti.

“Veli, öğretmen ve işletme açısından sorun var. Hepsi haklı…” diyen Gültekin, bu durumun tüm tarafları zorladığını dile getirdi.

Okul fiyatları rekor kırdı

Üsküdar Amerikan Lisesi’nin hazırlık sınıfı ücretleri yüzde 100’ün üzerinde bir artışla 975 bin liraya yükseldi. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin yıllık ücreti ise 370 bin liradan 953 bin liraya çıktı. Özel Alman Lisesi’nde ise fiyatlar 4 kat artarak 905 bin liraya ulaştı. Fransız liselerindeki ücretler 800 bin lirayı aştı.

LGS puanı istemeyen özel okullara çocuklarını göndermek isteyen velilerin ise yıllık en az 300 bin lirayı gözden çıkarmaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu