Haber

Rus yetkililer Tacikistan’da: Moskova saldırısının faillerinin aileleri sorgulanıyor

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall adlı konser salonuna düzenlenen saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Rus yetkililerinin Tacikistan’a gittiği ve saldırının faili olduğu belirtilen dört kişinin ailelerini sorguladığı aktarıldı. Reuters’a konuşan Tacik güvenlik kaynakaları, ailelerin Vakhdat ve Gissar kasabaları ile Rudaki ilçesinden başkent Duşanbe’ye getirildiğini söyledi.

‘RAHMAN, BİZZAT DENETLİYOR’

Kaynaklar, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın soruşturmayı bizzat denetlediğini söyledi. Pazartesi günü saldırıyla ilgili konuşan Rahman, olayı ‘utanç verici ve korkunç’ sözleriyle nitelemişti.

IŞİD’in üstlendiği ve 139 kişinin hayatını kaybettiği saldırının faillerinin Tacikistan vatandaşı olduğu belirlenmişti. Saldırının ardından yakalanan 11 şüpheliden 7’si tutuklandı.

‘İŞBİRLİĞİ İÇİN ABD’NİN PEŞİNDEN KOŞMAYACAĞIZ’

Öte yandan Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD’nin güvenlik alanında işbirliği yapmak istememesi halinde Rusya’nın ABD’nin ‘peşinden koşmayacağını’ söyledi. “Eğer Amerikalılar bizimle işbirliği yapmak istemezlerse, onların peşinden koşmayacağız” diyen Antonov, “Ne yazık ki, bizimle terörle mücadelede işbirliğini askıya alan ABD oldu” ifadelerini kullandı.

Antonov, 22 Mart’ta düzenlenen saldırının ardından yaptığı açıklamada da ‘IŞİD iddiasının hemen kabul edilmemesi gerektiğini’ belirtmişti.

PUTİN, ‘SİPARİŞİ VERENLE İLGİLENİYORUZ’ DEMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dün yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu suçun, İslam dünyasının yüzyıllardır ideolojisiyle mücadele ettiği radikal İslamcılar tarafından işlendiğini biliyoruz. Ama aynı zamanda ABD’nin, istihbarat verilerine göre, çeşitli kanallar aracılığıyla uydularını ve dünyanın diğer ülkelerini Moskova’daki terör saldırısında Kiev’den sözde hiçbir iz bulunmadığına, kanlı terör saldırısını Rusya’da yasaklanan IŞİD örgütünün takipçilerinin, üyelerinin gerçekleştirdiğine ikna etmeye çalıştığını da görüyoruz. Rusya’ya ve halkına karşı bu zulmün kimin eliyle yapıldığını biliyoruz. Siparişi verenin kim olduğuyla ilgileniyoruz.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

haber-ardesen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu