Ekonomi

Sberbank CEO’su: Rubleyi istikrara kavuşturmak için daha fazla adım atılmalı

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın İcra Kurulu Başkanı (CEO) German Gref, rubleyi istikrara kavuşturmak için ek adımların atılması gerektiğini belirterek, “Rubleyi istikrara kavuşturmak için yapılanlar yeterli değil. Hem Rusya Merkez Bankası hem de Rusya Merkez Bankası” Hükümet bunu çok iyi anlıyor, dolayısıyla “Sorunun nedenlerini anlamak ve çözüm bulmak için çalışıyorlar.” dedi.

Gref, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, bu yıl yabancı para birimleri karşısında değer kaybeden rublenin durumuna değindi.

Piyasada sermaye çıkışı olduğunda geleneksel olarak faizlerin artırılmasıyla bu durumla mücadele edildiğini anlatan Gref, “Fakat mevcut durumda Rusya Merkez Bankası’nın yaptığı faiz artışı için bu geçerli değil. Döviz piyasasında arbitraj o kadar yüksek ki, faiz oranını 4-5 puan artırmak hiçbir işe yaramıyor.” “Bu sorunu çözmüyor.” dedi.

Gref, rubleyi istikrara kavuşturmak için atılan adımları yetersiz bulduğunu belirterek, “Rubleyi istikrara kavuşturmak için yapılanlar yeterli değil. Hem Rusya Merkez Bankası hem de hükümet bunu çok iyi anlıyor, dolayısıyla anlamaya çalışıyorlar.” Sorunun nedenlerini araştırın ve çözüm bulun.” söz konusu.

Rusya Merkez Bankası’nın aslında enflasyonla mücadele için faiz artırdığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “Kuru etkilemek için artırmadılar. Yeni duruma uygun, bunların etkilerini gösterecek bir önlem paketinin olması gerektiğini düşünüyorum. ” Şu şekilde konuştu:

Gref ayrıca Rus yetkililerin döviz kuruna ilişkin idari önlem almasının etkili olmayacağı yönündeki görüşünü de paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu