Ekonomi

TCMB’nin 2024 yıl sonu enflasyon tahmini: Yüzde 36

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, 2024 yılının ilk enflasyon raporunun tanıtılması amacıyla Ankara Yönetim Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında sunum yaptı.

Raporun sunumunda son üç ayın ekonomik görünümünü paylaşan Karahan, enflasyon durumu, para politikası ve enflasyona ilişkin öngörülerini aktardı.

TCMB Başkanı Karahan’ın açıkladığı enflasyon tahminlerinin orta noktası; 2024 sonunda yüzde 36, 2025 sonunda yüzde 14, 2026 sonunda ise yüzde 9 oldu.

Karahan’ın ilk kez düzenleyeceği toplantı yatırımcıların ilgi odağında.

“Enflasyon görünümünün bozulmasına izin vermeyeceğiz”

Karahan’ın sunumundan öne çıkanlar:

-Enflasyon hedefimizle uyumlu seviyeye düşene kadar nakit sıkışıklığını sürdürmeye kararlıyız.

-Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.

-2024 yılında nakit transferlerinin geciken etkilerinin de devreye girmesiyle yurt içi talebin dengelenmesiyle birlikte cari işlemler istikrarındaki iyileşmenin devam edeceğini öngörüyoruz.

-Mevcut nakit sıkılaştırma süreci, öncekilere benzer şekilde, başta altın ve katı tüketim malları olmak üzere ithalat yoluyla mevcut istikrara katkı sağlamaya başlamıştır.

2023 yılı nihai raporundaki öngörüler

TCMB, Enflasyon Raporu’nu yılda 4 kez ve 3 ayda bir sunmaktadır. 2023 yılının son enflasyon raporuna göre enflasyon iddiası 2023 için yüzde 65, 2024 yıl sonu için yüzde 36 ve 2025 yıl sonu için de yüzde 14 olarak açıklandı.

2023 sonu enflasyonu beklentilerle uyumlu gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Aralık 2023’te açıkladığı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), rapordaki beklentiler doğrultusunda yıllık yüzde 64,77 olarak gerçekleşti. En son açıklanan Ocak 2024 enflasyonu yıllık yüzde 64,86 olarak kayıtlara geçmişti.

habercanakci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu