Dünya

Uc Uc ve Arkadaşları Çöp Kralına Karşı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, İstek Yurtseven’in yazdığı ve Nihat Alpteki’nin yönettiği “Çöpsüz Dünya” adlı çocuk oyununu seyirciyle buluşturdu.

28 Ocak 2024 Pazar günü Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde ilk kez sahnelenen oyun çocuklar tarafından büyük beğeni topladı.

Oyunun sonunda konuşan Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, şunları söyledi: “Sahnedeki tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Sahnedeki 5 oyuncu arkadaşımın yanı sıra terziden sahne dekoratörüne, dekor sorumlusundan müzisyen ve yönetmene kadar ne kadar büyük bir kalabalığız değil mi?

Çok fazla çaba var. Büyük emeklerle sizler için oyunlar yapıyoruz ve sizi tüm oyunlarımıza bekliyoruz. Bu oyunda vurgulanan temayı 23 Nisan şenliklerimizde de kullanacağız.
Maalesef biz büyükler aldığımız dünyayı sizlere teslim edemiyoruz. Ama size getirdiklerimizi korumak adına en azından sürdürülebilir bir dünya için farkındalığınızı arttırabiliriz diye düşündük. Umarım bundan sonra bu konuya çok daha duyarlı olursunuz. Herkesi uyaracaksınız. Geldiğiniz için hepinize tekrar teşekkür ederim. Sizden önce arkadaşlarımı tebrik ediyorum.” söz konusu.

Dramaturjisi Ergün Özdemir’e, müzik ve efekt tasarımı Emrah Can Yaylı’ya,
Oyunun koreografisini Doğan Şirin, dekor tasarımını Zuhal Soy, kostüm tasarımını Eylül Gürcan, aydınlatma tasarımını Murat Özdemir, görsel tasarımını Enes Altuğ Avşar ve fotoğraflarını Sadi Ayan üstlendi. Eylül Soğukçay, Pınar Demiral, Engin Akpınar, Samet Silme, Mehmet Soner Dinç başrollerde.

Oyun, 29 Ocak Pazartesi günü Müze Gazhane Prof. Dr.’de sahnelenecek. Dönem etkinlikleri kapsamında Sevda Şener Sahnesi’nde seyirciyle buluşuyor.

“Çöpsüz Dünya”, Müze Gazhane Prof. 4 Şubat, 11 Şubat 2024. Dr. Sevda Şener Sahnesinde.
 

Çöpsüz Dünya

İklim değişikliği ve hava kirliliği nedeniyle bulutların renginin, rüzgarın yönünün değiştiği günlerden biri; Umutlu, memnun ve bilinçli bir uçurtma olan Uc Uc, kuyruğunun kırılması nedeniyle çöplüğe düşer. Çöplükte bir bez bebek olan Tassel ve atılmış bir paket olan Koli Koli ile tanışır. Çöplüğü kontrol eden Çöp Kralı, yardımcısı Sinek ve kuralları değiştirmeye çalışan ekibi Uç Uç arasında mücadele başlar.

“Çöpsüz Dünya” oyunu, tüketim kültürünün bilinçsiz hale geldiği günümüz dünyasında “geri dönüşüm, onarım, sıfır atık ve renklerle ayrılmış çöp kutuları” gibi konuları ele alarak atıksız bir dünyanın nasıl mümkün olabileceği sorusuna yanıt arıyor. sevimli karakterler aracılığıyla yaygınlaşıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

espiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu