Teknoloji

Antalya Büyükşehir’in Dijital Tarım Projesi genişliyor

Demre ve Kaşlı üreticilerine dağıtılan dijital sensörler

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Dijital Tarım Projesi kapsamında sera üreticilerini desteklemeye devam ediyor. Yaklaşan kış ayları öncesi Demre ve Kaş’taki üreticilere dijital sensörler dağıtıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal üretimi iyileştirmek ve çiftçileri yeni teknolojilerle buluşturmak amacıyla başlattığı Dijital Tarım Projesi artarak devam ediyor.

Proje kapsamında Demre ve Kaş’taki üreticilere seralarındaki havanın sıcaklık ve neminin anlık olarak izlenmesini ve raporlanmasını sağlayan dijital sensörler dağıtıldı.

KOOPERATİF ÜYELERİNE VERİLMİŞTİR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından Kaş’ta Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Ziraat Odası üyesi 35 üreticiye sensörler verildi. Demre’de 25 kooperatif üyesine dijital sensörler teslim edildi. Beymelek Sulama Kooperatifi Lideri Ergün İnceoğlu, kooperatif olarak Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını belirterek, “Evleri seralarına uzak olan arkadaşlarımız için bu sensörleri istedik. Bu sistem sayesinde arkadaşlarımız don ve don dönemlerinde seralarındaki sıcaklık ve nem değişimlerini evlerinden takip edebilecekler.”

ÜRETİCİLER MEMNUN

Beymelek Sulama Kooperatifi üyesi Sami Özek de serasının evinden uzakta olduğunu belirterek Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Özek, “Soğuk havalarda her saat başı seraları kontrol etmemiz gerekiyor. Ev ile sera arasında sürekli gidip geliyoruz. Şu anda seralarımızı bu cihazla evden kontrol edeceğiz. Artık tebligat geleceği için don korkumuz olmayacak. Tebligat gelince seraya gidip sobayı yakacağız” dedi.

YAKIT TASARRUFU

Demreli üreticisi Gonca Güngör de sistem sayesinde sera ile ev arasında gidip gelmek zorunda kalmayacakları için yakıt tasarrufu sağlayacaklarını söyledi. Himmet Güngör, “Dijital sensörle daha çok vakit geçireceğiz. Ailemize ve çocuklarımıza daha fazla zaman ayırabileceğiz.”

ÜRETİCİYE BİLDİRİM

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılan ve seralara yerleştirilen akıllı takip cihazları, özellikle donlu günlerde ve seranın nem oranı yükseldiğinde çiftçiyi cep telefonlarına gönderilen bildirimle uyarıyor. Sistem, seralarda ısı alışverişinden kaynaklanan eser kayıplarını engellediği gibi, üreticilerin seralarını konutlarından izlemesine olanak tanıyarak seralarda don olaylarının da önüne geçmektedir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu