Ekonomi

Rusya, Rus petrolü için tavan fiyat kararına Batılı ülkelerin yanıt vereceğini açıkladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasına Batılı ülkelerin yanıt vereceğini belirterek, “Karar hazırlanıyor. Hiçbir tavan fiyatı tanımayacağımız açık.” söz konusu.

Başkent Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat koyma anlaşmasını takdirle karşıladı.

Kararın küresel elektrik piyasalarını olumsuz etkileyeceğini belirten Peskov, “Rusya ekonomisi özel bir askeri operasyonun tüm gereklerini karşılayacak kapasitede. küresel enerji piyasasını istikrarsızlaştırma.” dedi.

Peskov, Rusya’nın söz konusu karara yanıt verip vermeyeceğine ilişkin bir soruyu yanıtlayarak, “Karar hazırlanıyor. Herhangi bir tavan fiyat tanımayacağımız açık” dedi. söz konusu.

Yaptırımların Rusya’da çeşitli sorunlar yarattığını belirten Peskov, bu sorunların “kritik” olmadığını belirterek, “Uzmanlar Rus ekonomisinin bu koşullara uyum sürecini görüyor, bunu inkar etmek profesyonel bir yaklaşım olmaz. Yaptırımların Avrupa ülkelerine verdiği zararlara sessiz kalmak profesyonel bir yaklaşım olmaz.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da dün yaptığı açıklamada tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünleri satmayacaklarını vurgulayarak, “Tavan fiyat enstrümanlarının kullanımını yasaklayacak mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz.” sözünü kullandı.

AB ülkeleri 2 Aralık’ta Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrol için varil başına 60 dolar tavan fiyat koyma konusunda anlaştılar.

G7 ve AB ülkeleri de bugün itibarıyla Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı getirmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu