Teknoloji

KOBİ’ler siber saldırılara karşı savunmasız

ESET’in yayınladığı KOBİ’lere yönelik araştırma, data güvenlik ihlallerinin işletmelere yüz binlerce Euro’ya mâl olduğunu gösteriyor

Siber güvenlik alanında dünya başkanı olan ESET, 2022 KOBİ Dijital Güvenlik Hassasiyeti raporunu yayınladı. Araştırma, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki küçük ve orta boyutlu işletmelerin siber güvenlik alanındaki 1200’den fazla karar vericileri ile gerçekleştirildi. Raporda KOBİ’lerin güvenlik algılarını şekillendiren son güvenlik gelişmeleri ile dünyada yaşanan olaylara ait siber güvenlik hassasiyetleri inceleniyor.

Yeni yayınlanan datalar, KOBİ’lerin üçte ikisinden fazlasının son 12 ayda ortalama 220.000 Euro’ya mâl olan bir data güvenlik ihlaline maruz kaldığını gösteriyor. Bu ziyana rağmen KOBİ’lerin bir siber atağa ait duydukları en büyük ticari kaygı ise yüzde 29’luk oran ile bilgi kaybı oldu. Çalışmaya katılan işletmelerin yüzde 70’i, siber güvenlik alanına yaptıkları yatırımların, hibrit çalışma üzere çalışma modellerine yönelik son değişikliklere yetişemediğini kabul ediyorlar.

En son yayınlanan ESET Tehdit Raporu bilgileri, geçen yıla kıyasla 2022 başından bugüne kadar tehdit algılamalarında yüzde 20 oranında artış yaşandığını gösteriyor. Araştırmaya katılan işletmelerin yüzde 83’ü, siber savaşın herkesi etkileyebilecek gerçek bir tehdit olduğunu düşünüyor ve gitgide artan tehditlerin KOBİ hassasiyetini kayda kıymet bir formda etkilediğini söylüyor. Birebir vakitte Kuzey Amerika ve Avrupa’daki KOBİ’lerin yüzde 74’ü, büyük işletmelere kıyasla kendilerinin siber taarruzlara karşı daha savunmasız olduğunu düşünüyor.

Çalışmaya katılanların gelecek 12 aya yönelik en büyük siber güvenlik kaygıları şu formda sıralanıyor:

  • Kötü hedefli yazılımlar
  • İnternet taarruzları
  • Fidye yazılımları
  • Üçüncü taraf güvenlik meseleleri
  • Dağıtılmış hizmet aksatma hücumları
  • Uzak Masaüstü Protokol taarruzları

Katılımcıların sadece yüzde 48’i siber dayanıklılıklarına kısmen ya da çok güvendiğini tabir ediyor. Ukrayna’daki savaş ve COVID-19 sonrası devam eden uzaktan çalışma düzenlemeleri üzere büyük global gelişmelere karşın KOBİ’ler, siber akın riskini kıymetli ölçüde arttıran bir numaralı faktör olarak çalışanları ortasındaki siber farkındalık eksikliğini (yüzde 43) gösteriyorlar. Öbür büyük faktörler ortasında ise yüzde 37 oranında devlet takviyeli taarruzları, yüzde 34 oranında tedarikçi ekosistemindeki zafiyetler, yüzde 32 oranında devam eden hibrit çalışma modeli ile yüzde 31 oranında Uzak Masaüstü Protokol kullanımı yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu