Haber

Mersin’deki Kazada Otobüs Şoförünün Hızı 3 Kat Arttı

Mersin’de 9 kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazasına ilişkin ortaya çıkan detaylarda, sürücünün tünele girip çıktıktan sonra yavaş yavaş hızını azaltması gerekirken 98,7 kilometre hızla yol aldığı belirlendi. normalden kat daha hızlı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Mersin Aydıncık’ın Sarıyar ilçesinde Sarıyar-2 Tüneli çıkışında dönüş yapamadıktan sonra devrilen otobüs kazasının nasıl meydana geldiğini açıkladı. Bakanlığa bağlı Ulaşım Hizmetleri Yönetmeliği Genel Müdürlüğü, korkunç kazada sürücü ihmalinin ortaya çıktığını bildirdi. Yapılan incelemede otobüs şoförünün hız limitini aştığı belirlendi.

“SÜRÜCÜNÜN TRAFİK İŞARETLERİNE UYMADIĞI BELİRTİLDİ”

Bakanlık açıklamasında, Dilmenler Mardin Seyahat A.Ş.’ye ait 47 NA 767 plakalı yolcu otobüsü virajı dönemeyip çıkışında devrildiğinde hayatını kaybeden 9 vatandaşın yakınlarına başsağlığı diledi. Sarıyar-2 Tüneli’ne gece saat 01.30’da yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ulaştırma Hizmetleri Yönetmeliği Genel Müdürlüğü olarak, kaza sonrası Ulaştırma Elektronik Takip ve Kontrol Sistemi’ne bildirilen veriler hızlı bir şekilde incelendi ve bildirilen veriler doğrultusunda otobüste 38 yolcunun seyahat ettiği belirlendi. 48 koltuk taşıma kapasitesine sahip olduğu, yönetmelik gereğince şoför ve refakatçinin hazır bulunması gerektiği belirtildi.

Kazanın meydana geldiği tünel 2017 yılının Mart ayında araç trafiğine açıldı. Yaklaşık 6 yıldır hizmet veren ve her yıl ortalama 12 milyon aracın geçtiği bu lokasyonda bugüne kadar ölümlü bir kaza yaşanmadı. Ancak kazanın meydana geldiği 1124 metre uzunluğundaki Sarıyar-2 Tüneli çıkışında, söz konusu aracın tünele girip çıktıktan sonra kademeli olarak 50, 40 ve 30 kilometreye kadar yavaşlaması gerekirken, görüntülerde 98,7 kilometre hızla, yani üç kat daha hızlı hareket ettiği görülüyor.

Maalesef sürücünün bu taraftaki trafik işaret ve sinyallerine uymadığı belirlendi. Bir anlık dikkatsizliğin büyük kayıplara yol açtığını gördüğümüz bu kaza gibi acı olayların yaşanmaması için tüm sürücülerimizden trafik kurallarına titizlikle uymalarını, uyarı levha ve levhalarına dikkat etmelerini rica ediyoruz.”

haber-unye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu