Yaşam

Titanic’in Tam 6 Katı İnsanın Hayatını Kaybettiği, Dünya Tarihinin En Büyük Deniz Faciası: Wilhelm Gustloff

Gustloff gemisindeki yaşananlar ve can kaybı sayısı, tüyleri diken diken edecek türdendi. Merak edilen nokta ise şüphesiz bu faciaya neyin sebep olduğudur.

Peki bu geminin batmasının sebebi neydi?

Rüzgârlı ve soğuk bir günde yola çıkan Gustloff gemisi, kısa bir süre sonra rota konusunda problemler yaşamaya başladı.

Bir denizaltı subayı olan Wilhelm Zahn, geminin zikzaklar çizerek mümkün olduğu kadar çok hız yapması gerektiğini savundu. 

Fakat bu fikir, geminin yüksek hızını uzun süre koruyamayacağını ve zikzaklar çizemeyeceğini söyleyen kaptan Friedrich Petersen tarafından kabul görmedi.

Öte yandan denizaltı subayı, karanlıkta olası bir çarpışmayı önlemek için geminin kırmızı ve yeşil ışıklarının yakılmasını önerdi. Bu sırada Alman istihbaratı, bölgede herhangi bir Sovyet denizaltının olmadığını bildirdi.

Gemi oldukça kalabalıktı, hava soğuk olduğundan herkes içerdeydi ve havalandırma yetersizdi.

Tüm bunlar sebebiyle yolcular, can yeleklerini çıkarmaya başlamıştı. Ne yazık ki bu da onların sonunu hazırladı.

Gemi Polonya açıklarında seyrederken Sovyet denizaltısı S-13 bölgede gezinmekteydi. Yani Alman istihbaratının verdiği bilgi asılsızdı. Geminin kaptanı Alexander Marisnesko ise farklı bir hedef bulma umuduyla, Danzig Körfezi’ne doğru ilerlemeye başladı.

Yolcular önce geminin bir mayına çarptığını düşündüler. Fakat esas sorun, motorun devre dışı kalmış olmasıydı. Şanslı yolcular, eğimli güverteye hızla çıkabildiler. 

Fakat gemi kısa bir sürede suyla doldu ve hareket kabiliyeti olmayan birçok hamile kadın ve yaralı insan oldukları yerde mahsur kaldılar. Sonucunda bir saatlik can pazarından sonra Gustloff gemisi battı.

Geminin 2 kaptanı da dahil olmak üzere toplam 1063 kişi, bu kazadan kurtuldu.

Geriye kalanlar ise hayatını kaybetti. Gemideki gerçek yolcu sayısının bilinmediği gibi maalesef vefat eden sayısı da tam olarak bilinmiyor. Fakat bu sayının, 7000 ila 9400 arasında olduğu tahmin ediliyor. 

Kaynaklar: Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma, Britannica

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

alacakayaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu