Ekonomi

Elektrik ihtiyacının yüzde 60’ı GES’ten karşılanacak

ESKİŞEHİR (İGFA) – Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, geçen yıl Kasım ayında 200 milyon TL’lik yatırımla Eskişehir’de elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtım tesisi kurdu ve bu tesisle birlikte coğrafyanın en büyük teknik yalıtım üreticisi oldu. Çin ve Almanya arasında. .

Tesisin kurulmasından kısa bir süre sonra çatıyı güneş panelleri ile kaplamaya başlayan firma, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün kabul edilmesinin ardından çalışmalarını tamamlayarak elektrik üretimine başladı.

Üretilen elektrik tesisin kendi tüketimi için kullanılacaktır.

Güneş enerjisi yatırımları hakkında bilgi veren ODE Yalıtım Üretimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Tuğrul Baran, “ODE Yalıtım olarak tüm süreçlerimizi geleceğimizi düşünerek yürütüyor, değer katan bir üretim anlayışını benimsiyoruz. doğaya ve insana duyarlıdır. Geçen yıl üretime başladığımız Eskişehir’deki tesisimiz sadece kapasite büyüklüğü ile değil, yüksek verimliliği ve çevreci teknolojisi ile de örnek bir tesistir. Bu doğrultuda tesisimizin inşaatı tamamlanıp üretime başlar başlamaz çatıya güneş enerjisi panelleri yerleştirmeye başladık. 5.340 güneş paneli (fotovoltaik) ile 2.403kWp güce ulaştık. Bu sayede yılda 3,2 milyon kWh elektrik üreterek tesisimizin elektrik ihtiyacının yüzde 60’ını güneşten karşılayacağız. Sistemin devreye alınmasının kabulünün Dünya Çevre Günü’nde gerçekleşmesi bizim için çok takdir edilen ve anlamlı bir tesadüf oldu.”

haber-reyhanli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu